پژوهش

کارگروه پژوهش:

بر اساس نظام مسائلی تدوین‌شده در کارگروه مسأله‌شناسی، مسائل در قالب پرونده‌هایی تعریف شده و بر اساس یک فرآیند مشخص پژوهشی آغاز می‌گردد. این پرونده‌ها، با عنوان “درآمدی بر فرهنگ” در دو سطح تعریف می‌شوند:

موضوعات تخصصی حوزه فرهنگ: مسائلی که به صورت تخصصی در حوزه فرهنگ مطرح می‌شوند، و به دنبال طراحی الگوی نگاه راهبردی به عرصه فرهنگ می­باشند. پرونده‌هایی از قبیل: پیوست فرهنگی، فقه فرهنگ، اقتصاد فرهنگ، دیپلماسی فرهنگی، سیاست‌گذاری فرهنگی و…

موضوعات عام حوزه فرهنگ: مسائلی که به صورت عام در حوزه فرهنگ مطرح می‌شوند و بیشتر ناظر به مسائل روز می‌باشند. پرونده‌های از قبیل: تشکیلات و کار جمعی، جمعیت، مد اسلامی-ایرانی، فضای مجازی، ما و غرب، نظام‌سازی و…

این‌ پرونده‌ها در سه مرحله «رصد، جمع‌آوری و تحلیل منابع، تهیه نقشه هوایی و نظام مسائل»، «تولید محتوای جدید و بازتولید محتوای موجود در قالب‌های متنوع رسانه‌ای» و «ارائه نشست‌های تخصصی با حضور اساتید و نخبگان» انجام می‌گیرد.

 

فرایند پژوهشی پرونده‌ها: پرونده‌ها در سه مرحله انجام می‌شوند:

مرحله اول: در مرحله اول رصد جامعی صورت گرفته و یک بانک اطلاعاتی از اساتید و فعالان، مقالات، کتاب‌ها، گزارش‌ها، پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها، سایت‌ها و… در این حوزه مطالعاتی در قالب یک فایل Excel تهیه خواهد شد. در ادامه همه اطلاعات با رویکرد تحلیل داده بررسی شده و شبکه اجتماعی و نقشه هوایی این موضوع ترسیم خواهد شد و نظام مسائل استخراج می‌شود. کارکرد اصلی مرحله اول، تعیین ابعاد، مسائل و پرسش‌هاست. سوالات اصلی و فرعی، موضوعات و خلاء‌های هر موضوع مشخص خواهند شد.

مرحله دوم: پس از تهیه نقشه هوایی و نظام مسائل، خلاءهای موجود مشخص شده که باید برای آن‌ها کار تولیدی صورت بگیرد. در بخش‌هایی از موضوع نیز که کارهای خوبی صورت گرفته است، امر بازتولید در قالب‌های مختلف رسانه‌ای، صورت خواهد گرفت.

خروجی کار در قالب‎های از قبیل: مصاحبه، یادداشت، تحلیل شبکه اجتماعی، خلاصه کتاب و مقالات، تدوین سیر مطالعاتی، معرفی منابع (کتاب، نشریه، نرم افزار، سایت، نهادهای مرتبط و…) و چند رسانه ای (پادکست، داده نما، کلیپ تصویری و…) خواهد بود.

گام سوم: کار در این مرحله ارزیابی شده، با استانداردها تطبیق داده می‌شود و برای انتشار ارسال می‌شود. همچنین، نشست‌هایی برای ارائه پرونده و طرح موضوع در مجامع علمی برگزار خواهد شد.

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما