نخستین نشست «کافه سواد رسانه‌ای» برگزار شد!
نخستین نشست «کافه سواد رسانه‌ای»، سه‌شنبه 23 آذرماه 1395، با حضور جمعی از معلمان و مدرسان سواد رسانه‌ای در موسسه مسیر رسانه برگزار گردید...

نخستین نشست «کافه سواد رسانه‌ای»، سه‌شنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۹۵، با حضور جمعی از معلمان و مدرسان سواد رسانه‌ای در موسسه مسیر رسانه برگزار گردید. در ابتدای این برنامه جناب آقای حسین غفاری، مدرس و پژوهشگر سواد رسانه‌ای به ارائه بحث در مورد چالش‌های تدریس در آموزش سواد رسانه‌ای پرداختند. اهم مباحث مطرح شده توسط ایشان به شرح زیر می‌باشد:

 

رابطه معلم در تدریس به یک ۵ ضلعی تقسیم می‌شود که هر ضلع نقشی را بر عهده معلم می‌گذارد.
۱٫ معلم و کتاب درسی: کتاب درسی می‌تواند در سه جایگاه برای معلم قرار داشته باشد: یا خدای او باشد، یعنی کتاب را با روند معمول درس دهد. یا آن‌که کتاب را ابزاری برای کار خود قرار دهد و از آن در طی تدریس استفاده کند و یا کتاب را بهانه‌ای برای درس دادن قرار دهد؛ به این صورت که بهترین شیوه تدریس توسط معلمان به بهانه کتاب شکل بگیرد.

۲٫ معلم و دانش‌آموز: معلم پیامبر است و وظیفه پیامبر ابلاغ پیام است. جایگاه معلم برای دانش‌آموزان باید مانند جایگاه پیامبر باشد؛ یعنی پیام‌های مورد نیاز را ابلاغ کند و راه و مسیر درست را به وی نشان دهد. خدایی کردن برای دانش‌آموز تنها باعث دوری او از معلم می‌شود. خدایی کردن یعنی دخالت مستقیم در تمامی تصمیمات دانش‌آموز و ترتیب اثر دادن دیدگاه خود. در حالی که پیامبر تنها ابلاغ کننده است و نشان‌دهنده.

۳٫ معلم و خودش: این مسئله دربرگیرنده سه نکته مهم است، معلم در قدم اول باید عالم عامل باشد؛ یعنی هر آنچه را به دانش‌آموزان خود می‌گوید باید خود نیز رعایت کند تا اعتماد دانش‌آموز را جلب نماید. باید خبیر و بصیر باشد، یعنی آگاه به مسائل گوناگونی که در بطن درس و حتی حواشی آن قرار دارد باشد و دارای بصیرت در مسائل باشد.

۴٫ معلم و مدرسه: معلم باید آشنا با اخلاق سازمانی باشد و متناسب با استانداردهای معلمی رفتار کند.

۵٫ معلم و والدین: معلم وظیفه دارد در جایگاه خود با وجود تفاوت‌های بسیار بین خانواده دانش‌آموزان و والدین آن‌ها به درک تفاوت‌های مختلف بپردازد و هم‌چنین بداند که برای هر سطح و فکر و عقیده چه نسخه‌ای در کلاس خود بپیچد.

 

دریافت نسخه صوتی نشست | ۲۸ مگابایت

 

در پایان جلسه نیز حاضرین به بحث و تبادل‌نظر در مورد مباحث مطرح شده و همچنین انتقال تجربیات تدریس خود به یکدیگر پرداختند. این نشست ویژه مربیان و مدرسان سواد رسانه‌ای بوده و حضور در آن رایگان می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در نشست‌های آتی، با شماره‌های ۰۲۱۶۶۷۵۸۱۳۴ و ۰۹۳۷۱۱۲۰۰۳۵ تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما