ابهام مسئله، مهم‌ترین مشکل سیاست‌گذاری در ایران
دومین نشست از «سلسله نشست‌های مسئله‌شناسی فرهنگی امروز ایران» با حضور دکتر اشتریان، دبیر کمیسیون اجتماعی دولت در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد...

 

دومین نشست از «سلسله نشست‌های مسئله‌شناسی فرهنگی امروز ایران» با حضور دکتر اشتریان، دبیر کمیسیون اجتماعی دولت در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد. این نشست که از سوی «مؤسسه مسیر» و با همکاری «انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)» و «مرکز کرسی‌های آزاداندیشی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» برگزار شد، با هدف تبیین اهمیت مسئله‌شناسی و بررسی مسائل فرهنگی از نگاه اساتید و اندیشمندان حوزه فرهنگ و سیاست‌گذاری در دانشگاه‌ها طراحی شده است.

دکتر اشتریان در ابتدای نشست، ضمن بیان اهمیت مسئله‌شناسی در فرایند سیاست‌گذاری، عمده‌ترین مشکل سیاست‌گذاری در ایران را ابهام مسئله دانست. ایشان مسئله‌شناسی را به دو مرحله مسئله‌شناسی «توصیفی» و «تحلیلی» تقسیم کرد و شاخصه‌های اساسی هر مرحله را با مثالی از مسئله «بی‌سوادی» در حوزه آموزش تبیین نمود.

دبیر کمیسیون اجتماعی دولت، مسئله‌شناسی را امری ذهنی، نسبی و قراردادی معرفی کرد که بسته به ارزش‌های سیاست‌گذاران و ذی‌نفعان می‌تواند متفاوت باشد. وی در ادامه بحث، در پاسخ به پرسش دانشجویان، فرایند طرح مسئله تا تصویب سیاست‌ها در دولت را ترسیم کرد و سیاست‌گذاری را امری وابسته به قدرت و حاکمیت معرفی کرد و افزود: «به همین دلیل است که سیاست‌گذاری ذیل رشته علوم سیاسی تعریف شده است.»

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه «سیاست‌گذاری باید با مثال همراه باشد و سیاست‌گذاری موفق است که تجربه اجتماعی بیشتری داشته باشد.» مباحث ارائه شده را با مشارکت دانشجویان و از طریق طرح یک مسئله کاربردی در حوزه فرهنگ سیاسی مورد دقت و بررسی عمیق‌تر قرار داد.

نخستین گام در فرایند سیاست‌گذاری فرهنگی، شناخت مسائل و اولویت‌بندی آن‌هاست. «سلسله نشست‌های مسئله‌شناسی فرهنگی امروز ایران» با هدف تبیین اهمیت مسئله‌شناسی و بررسی مسائل فرهنگی از نگاه اساتید و اندیشمندان حوزه فرهنگ و سیاست‌گذاری در دانشگاه‌ها از سوی «مؤسسه مسیر» طراحی شده است. برای اطلاع از نشست‌های آتی، ما را دنبال کنید.

 

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما