غیب‌اندیشی؛ رکن اصلی تفکر دینی
در آخرین سه‌شنبه آذرماه، اولین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی دکتر وحید یامین‌پور برگزار شد

در آخرین سه‌شنبه آذرماه، اولین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی دکتر وحید یامین‌پور برگزار شد.

در این نشست که با حضور پر شور مخاطبین گرامی همراه بود، دکتر یامین‌پور به تبیین و تشریح شخصیت شهیدآوینی پرداخت و ضمن بررسی سیر تطور و تحول انفسی این شهید بزرگوار خاطرنشان کرد: یکی از چالش‌های آوینی درگیر شدن با مفاهیم تحریف شده است که آن‌ها را «مشهورات زمانه» می‌نامد. مشهورات زمانه مواردی است که مردم به عنوان بدیهیات آن‌ها را می‌پذیرند و آن‌ها را حق تلقی می‌کنند و در مورد آن اما و اگر نمی‌آورند در حالی که اتفاقا باید در مقابل آن‌ها چرا گذاشت و آوینی این کار را انجام داد.

وی با بیان اینکه آوینی معلم زمانه است و می‌خواهد ما را به سوی حقایقی تِذکار دهد، افزود: آوینی اولین وظیفه‌‌اش را مناقشه درباره مشهورات زمانه قرار می‌دهد؛ مفاهیمی همچون توسعه، آزادی، استقلال، عدالت و … .

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی با اشاره به اهمیت شهدایی همچون آوینی افزود: اهمیت شهید آوینی و امثال ایشان در قدرتشان است که می‌توانند زمین بازی را در مباحث نظری تغییر دهند و این کار بسیار سخت و بزرگی است؛ چرا که ما معمولا در زمینی بازی می‌کنیم که گفتمان رقیب و دنیایی که ما به آن متعلق نیستیم برای ما طراحی کرده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) در این عصر نازل شد تا تحول باطنی ایجاد کند، خاطرنشان کرد: ما برای اینکه در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنیم راهی جز ایجاد نگاهی غیب اندیشانه و طاغوت‌ستیز و البته با حفظ اصالت و حقیقت مفاهیمی که با آن‌ها طرف هستیم نداریم.

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح یک آن با محوریت کتاب «رستاخیزِ جان» به همت موسسه مسیر و با همکاری باشگاه هنر پژوهان جوان برگزار گردید.
این نشست‌ها برای ثبت‌نام کنندگان دوره مجازی بصورت زنده و مستقیم پخش گردید.

 

  • دانلود فایل صوتی جلسه از طریق لینک زیر امکان پذیر می باشد:

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما