کدام نیاز، برای کدام انسان
روز سه‌شنبه هفته گذشته، دومین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای حق پناه برگزار شد.

روز سه‌شنبه هفته گذشته، دومین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای حق پناه برگزار شد.

در این نشست که با حضور پر شور مخاطبین گرامی و مشارکت فعال آن‌ها در بحث همراه بود، آقای حق‌پناه با بیان اینکه ما در این نشست صرفا به دنبال فهم مسألۀ سیدمرتضی آوینی در دو مقاله «انفجار اطلاعات» و «ویدئو در برابر رستاخیز تاریخی انسان» هستیم، خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی اصلی شهید آوینی این است که آیا ابزارهای رسانه‌ای (که اکنون ما با آنها درگیر هستیم) یک نیاز است یا خیر.

ایشان با بیان این سوال که «کدام نیاز برای کدام انسان، و کدام نیازِ کدام انسان منجر به ابداع، اختراع و فراگیری کدام ابزار می‌شود؟» افزود: آوینی در تلاش است بین این سه مفهوم ارتباط درستی برقرار کند که اگر ویدئو به عنوان یک ابزار در دسترس بشر است این ویدئو کدام نیاز را برطرف می‌کند؟ و مهم‌تر اینکه نیازِ کدام انسان را برطرف می‌کند؟

آقای حق‌پناه با اشاره به اینکه اسارت تکنیک و اسارت ابزار از کلیدواژه‌های سخنان آوینی است ادامه داد: او معتقد است که ما در خیلی اوقات چون فهم درستی از رسانه نداریم به جای اینکه امیر رسانه‌ها باشیم اسیر دست آن‌ها شده‌ایم و ما برای اینکه امیر رسانه‌ها بشویم باید ماهیت رسانه را به خوبی فهم کنیم. او اضافه کرد: این تصور اشتباهی است که فکر کنیم رسانه مرکب رامی است که به هر مفهوم و محتوایی که بخواهیم به راحتی سواری می‌دهد.

ایشان با بیان تفاوت نیاز و ضرورت تاریخی خاطرنشان کرد: رفع تشنگی نیاز اساسی انسان است اینکه تشنگی با آب یا آب میوه و یا مشروبات الکلی رفع شود چیزی است که بر اساس میل بشر انتخاب می‌شود و اینکه فرد تشنگی‌اش را با مشروبات الکلی رفع نمی‌کند به این خاطر است که نظام ارزشیِ حاکم بر او این اجازه را به او نمی‌دهد؛ چرا که اگر این نظام ارزشی وجود نداشته باشد دیگر نیازی نیست بین آب و مشروبات الکلی یکی انتخاب شود چون معیاری برای سنجش وجود ندارد.

آقای حق‌پناه با اشاره به اینکه سینما بر پایه خشونت، ترس، شهوت و … بنا شده است افزود: مسأله شهید آوینی این است که اگر با حکمت دین به سینما بنگریم آیا سینمای ما می‌تواند روزی دینی شود یا خیر؟ شهید آوینی معتقد بود روزگار ما روزگار اسارت در چنگ ابزاری است که هویت فرهنگی دارند و محصولات تمدن غرب همگی کم و بیش صورت‌هایی مجسم از فرهنگ غرب هستند.

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح یک آن با محوریت کتاب «رستاخیزِ جان» به همت موسسه مسیر و با همکاری باشگاه هنر پژوهان جوان برگزار گردید.
این نشست‌ها برای ثبت‌نام کنندگان دوره مجازی بصورت زنده و مستقیم پخش گردید.

 

  • دانلود فایل صوتی جلسه از طریق لینک زیر امکان پذیر می باشد:

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما