سیدمرتضی آوینی؛ مصداق بارز یک انسان متفکر
روز سه‌شنبه هفته گذشته، سومین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای موسوی صمدی برگزار شد

برگزاری سومین و آخرین نشست از سلسله نشست‌های سطح یک حیات اندیشه

روز سه‌شنبه هفته گذشته، سومین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای موسوی صمدی برگزار شد.

در این نشست که با حضور پر شور مخاطبین گرامی همراه بود، آقای موسوی ضمن پرداختن به مقاله «رستاخیز جسم، رستاخیز جان» به ویژگی مهم این مقاله اشاره نمود: یکی از نکات مهم این مقاله الگوی تفکری است و بطور کلی متفکر در ساحت تفکر و حل مسئله ۴ ویژگی دارد؛ ۱.شناخت مسئله، ۲. درک درست و تبیین درست از مسئله، ۳.پاسخگویی و ۴.صورت‌بندی‌های مختلف مسئله.

وی ضمن تعریف متفکر و ویژگی‌های او خاطرنشان کرد: ویژگی‌ای که شهید آوینی را از عده‌ی زیادی از افراد متمایز می‌کند این است که او علاوه بر شناخت مسئله، درک و پاسخگویی، صورت بندی‌های مختلف مسئله را نیز داشت و این ویژگی یک انسان متفکر است؛
متفکر کسی است که توانایی شناخت دقیق مسئله را دارد و می‌تواند مسئله را از شبه مسئله تشخیص دهد.

مدیر موسسه مسیر با تأکید بر اینکه رسانه نباید با هدف سرگرمی مردم را به خود مشغول کند، افزود: وقتی شهید آوینی از رسانه صحبت می‌کند، می‌گوید وظیفه رسانه غفلت‌زدایی است نه غفلت‌زایی، و هدف‌اش سرگرمی و ستاره (سلبریتی) سازی نیست بلکه می‌خواهد مخاطب را تنبّه دهد و به او آموزش دهد.

مدیر مجتمع شهید آوینی سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه جمله «حکما پاسدار حقیقتند و شعرا پاسدار زبان» از سخنان زیبای آوینی است، ادامه داد: آوینی وقتی نقش‌آفرینی حکما و شعرا را در این مقاله بیان می‌کند، در واقع مبحث تناسب آموزش و محیط در رشد و پرورش افراد را مطرح می‌کند؛ به این صورت که اگر آموزش بصورت جمعی و عام باشد استعداد و ویژگی‌های فردی رشد نخواهد کرد و اگر آموزش و پرورش بر اساس اصل تفکیک و تناسب باشد، فیلسوف در جای خود و شاعر نیز در جای خود قرار خواهد گرفت.

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح یک آن با محوریت کتاب «رستاخیزِ جان» به همت موسسه مسیر و با همکاری باشگاه هنر پژوهان جوان برگزار گردید.
این نشست‌ها برای ثبت‌نام کنندگان دوره مجازی بصورت زنده و مستقیم پخش گردید.

 

  • دانلود فایل صوتی جلسه از طریق لینک زیر امکان پذیر می باشد:

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما