سرگرمی در سینما، لازم است ولی هرگز نباید اصالت پیدا کند
روز سه‌شنبه هفته گذشته (دهم بهمن‌ماه)، اولین نشست از سطح دوم دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی حجت‌الاسلام حاج عباس محسنی برگزار شد

روز سه‌شنبه هفته گذشته (دهم بهمن‌ماه)، اولین نشست از سطح دوم دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی حجت‌الاسلام حاج عباس محسنی برگزار شد.

در این نشست که با حضور پر شور مخاطبین گرامی همراه بود، حجت‌الاسلام محسنی به تشریح مقاله «جذابیت در سینما» پرداخت و با طرح سوال فیلم قوی چه فیلمی است، خاطرنشان کرد: فیلم قوی فیلمی است که بتواند استغراق ایجاد کند یعنی مخاطب را در داستان خود غرق کند. «استغراق» حالت تماشاگر در برابر فیلم است و جاذبه فیلم به آن منتهی می‌شود؛ منتها نوع جاذبه‌ای که باعث استغراق می‌شود اهمیت دارد.

وی ضمن اشاره به سرگرم کننده بودن فیلم‌ها ادامه داد: از نگاه آوینی، فیلم ذاتاً سرگرم کننده است و باید باشد و اگر نتواند انسان را سرگرم کند اصلا فیلم نیست! اما ایجاد سرگرمی و تفنن نباید به عنوان اصل اعتبار شود.

مدیر سابق دفتر نشر آثار سید مرتضی آوینی در موسسه روایت فتح خاطرنشان کرد: لازمه اصالت پیدا کردن جذابیت، رشد صفات مذموم در وجود بشر است و این همان به ضدّ خود تبدیل شدن است.
هرچیزی که مانع از این شود که انسان فراموش کند یک موجود بی‌نهایت‌خواه است، جاذبه‌ کاذب است. فطرت انسان در قرآن بی‌نهایت‌طلب مطرح شده است که اگر به آن درست پاسخ داده شود به درجه خلیفۀ‌اللهی می‌رسد.

وی در پایان راه حل شهید آوینی در حوزه فیلم و سینما را این گونه بیان نمود که مسئله باید بصورت صحیحی طرح شود؛ چون در صورت طرح درست مسئله ۵۰ درصد از پاسخ مشخص می‌شود. آوینی به جای اینکه مسئله را بر روی مصادیق متعدد ببرد، مستقیما به ریشه‌های جذابیت در وجود انسان و نیاز‌های انسان ارجاع داده است و انسان را با هدف از خلقتش مقایسه کرده است.

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح دوم آن با محوریت کتاب «آینه جادو، جلد یک» در حال برگزاری است.

 

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما