امیر رسانه‌ها باشیم، نه اسیر رسانه‌ها
روز سه‌شنبه هفته گذشته (24 بهمن ماه)، سومین نشست از سطح دوم دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای حسین حق‌پناه برگزار شد‌

روز سه‌شنبه هفته گذشته (بیست و چهارم بهمن ماه)، سومین نشست از سطح دوم دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای حسین حق‌پناه برگزار شد‌.

در این نشست که با حضور پر شور و فعال مخاطبین عزیز همراه بود، آقای حق‌پناه به توضیح و تشریح مقاله “جادوی پنهان و خلسه نارسیسی” پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر رسانه یک ابزار است، چرا هنوز نتوانسته‌ایم از تلویزیون و سینما آنچنان که شایسته است استفاده کنیم؟ این نقطه آغاز صحبت شهید آوینی در حوزه سینما است.

ایشان با بیان اینک نظام زندگی ما اکنون ضرب‌آهنگ خویش را نه از دین بلکه از تکنولوژی می‌گیرد، افزود:
اگر قرار بود سینما صرفا یک ابزار باشد و مانند هر ابزار دیگری همچون مداد، صندلی و … از آن بهره ببریم، پس چرا بعد از گذشت ۳۹ سال از انقلاب اسلامی ما نتوانستیم آنچنان که باید از آن استفاده کنیم؟

وی در ادامه پیرامون رابطه میان مخاطب و سینما و بطور کلی رسانه ضمن طرح چند سوال، ادامه داد: آیا رابطه مخاطب با سینما بر اساس اختیار است یا اجبار؟ آیا میان مخاطب و سینما دیالوگ برقرار است یا مونولوگ؟ آیا همین چک کردن ساده گوشی‌های همراه بر اساس آگاهی و اختیار انجام می‌پذیرد یا عاملی دیگر ما را بصورت ناخودآگاه به این عمل وادار می‌کند؟ اصلا آیا ما امیر رسانه‌ها هستیم یا اسیر رسانه‌ها؟!
وی همچنین بیان نمود: در برخی مواقع مخاطب در مواجهه با رسانه می‌پندارد که در حال توجه و فکر کردن است در حالی که به شدت تحت تأثیر محتوای آن قرار گرفته و نمی‌تواند آنطور که باید بیاندیشد.

آقای حق‌پناه با بیان اینکه ماهیت تلویزیون و اینترنت متفاوت است و تلویزیون رسانه‌ای جمعی است و اینترنت رسانه‌ای فردی، ادامه داد: نیل پستمن در کتابش بیان می‌کند جذابیت و تصاویر متفاوت و متحرک تلویزیون کودک را طوری رشد می‌دهد که او عادت می‌کند به جای آن کنجکاوی‌های شیطنت‌آمیزی که هر کودکی دارد و به سمت آن می‌رود دچار یک بی‌تفاوتی و رشدی سطحی شود.

وی در پایان با بیان این سوال که «چه باید کرد؟» ادامه داد: شأن انسان بالاتر از آن است که به اسباب و وسایل تعلق پیدا کند. رشد انسان در مسیر تعالی به سوی حق و مدارج نهایی آن، به قطع تعلق نسبت به اشیا و یأس از اسباب منتهی خواهد شد. شهید آوینی بحث را کاملا توحیدی مطرح می‌کند و ‌مک لوهان و دیگر اندیشمندان را کنار می‌گذارد و رشد را تماماً مد نظر قرار می‌دهد و می‌گوید رشد تفکر دینی یعنی قطع تعلق از هرچیزی غیر از خدا. آوینی در پایان می‌گوید: «پیشنهاد ما آن نیست که ابزار تکنولوژیک را به دور بیاندازیم. آنچه که ما باید خود را از آن در امان نگه داریم مرعوب و مفتون شدن در برابر تکنولوژی است و فقط در این حالت است که می‌توان بدون وابستگی از علوم رسمی و محصولات تکنولوژیکی آن در خدمت غایات مقدس دینی سود جست».

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح دوم آن با محوریت کتاب «آینه جادو، جلد یک» در حال برگزاری است.

 

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما