قاب تصویر؛ وجه ممیزه سینما و تئاتر
روز سه‌شنبه هفته گذشته (17 بهمن‌ماه)، دومین نشست از سطح دوم دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی دکتر سیدمهدی ناظمی برگزار شد

روز سه‌شنبه هفته گذشته (هفدهم بهمن‌ماه)، دومین نشست از سطح دوم دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی دکتر سیدمهدی ناظمی برگزار شد.

در این نشست که با حضور پر شور مخاطبین گرامی همراه بود، دکتر ناظمی به تشریح مقاله «آینه جادو» و «قاب تصویر و زبان سینما» پرداخت و با اشاره به ویژگی‌های سینما و تئاتر، تفاوت‌های میان این دو را بیان نمود.

وی با بیان اینکه قاب تصویر، سینما را از تئاتر جدا می‌کند، افزود: در تئاتر قابی وجود ندارد و وظیفه بازیگر است که توجه مخاطب را به موضوع و داستان جلب کند؛ در حالیکه در سینما بازیگر چنین وظیفه‌ای را ندارد. کاری که در تئاتر به عهده بازیگر است، در سینما با مجموعه عواملی که در اختیار کارگردان است اتفاق می‌افتد و از طریق کادر تصویر صورت می‌گیرد.

دکتر ناظمی در ادامه با اشاره به اهمیت برجسته سازی در حوزه فیلم و سینما بیان داشت: در سینما قاب تصویر است که برجسته‌سازی ها را تولید می‌کند در حالی که در تئاتر اینگونه نیست.

وی با تاکید بر نقش محوری بازیگر در تئاتر افزود: در تئاتر محوریت با بازیگر است اما در سینما بازیگر یک عنصر در کنار دیگر عناصر به حساب می‌آید. در سینما تجربه خاصی از مکان وجود دارد که در تئاتر امکان‌پذیر نیست.

در پایان ضمن پرداختن به مفهوم فیلم فارسی و توضیح آن، پرسش‌های مخاطبین پیرامون سینما و فیلم‌های سینمایی با محوریت دو مقاله موردنظر توسط استاد پاسخ داده شد.

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح دوم آن با محوریت کتاب «آینه جادو، جلد یک» در حال برگزاری است.

 

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما