ضرورت عدم برخورد منفعلانه در برابر رسانه‌ها
روز سه‌شنبه هفته گذشته (8 اسفندماه)، چهارمین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای موسوی صمدی برگزار شد.

روز سه‌شنبه هفته گذشته (هشتم اسفندماه)، چهارمین نشست از دوره مطالعاتی آثار شهید آوینی با عنوان حیات اندیشه با سخنرانی جناب آقای موسوی صمدی برگزار شد.

در این نشست که با حضور فعال مخاطبین گرامی همراه بود، آقای موسوی صمدی ضمن پرداختن به دو مقاله «رمان، سینما، تلویزیون» و «درباره ارتباطات» به عنوان مقدمه بحث خاطرنشان کرد: بطور کلی دو نوع سوال وجود دارد؛ اول، پرسش از ذات و ماهیت یک پدیده و دوم، پرسش از کارایی آن پدیده است. اساساً تفکر دینی انسان را به سوی پرسش از ذات رهنمون می‌کند.

وی ضمن اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم نسبت به رسانه‌ها بی‌اعتنا باشیم، افزود: استفاده آگاهانه از رسانه و غلبه محتوا بر تکنیک و تکنولوژی از بایسته‌های تعامل با رسانه‌ها باید باشد و نمی‌توان در برابر تکنولوژی و پیشرفت آن، منفعلانه برخورد کرد.

مدیر موسسه مسیر با بیان اینکه عقل بشر از اعتباریات و مقتضیات زمانه پیروی می‌کند، ادامه داد: مقتضیات زمانه مبتنی بر یک نظام ارزشی خاص است که آن نیز برگرفته از جهان بینی خاصی است. حال، راه درست مقابله با این جریان چیست؟ راه درست، بیدار کردن وجدان فطری انسان‌هاست.

آقای موسوی صمدی با اشاره به اینکه سخن از بودن یا نبودن سینما، بحثی غیرمفید است، افزود: از مرحله‌ی بودن یا نبودن سینما عبور کرده‌ایم و باید در ماهیت و ذات این پدیده بسیار پیچیده تأمل و تفکر کرد و این اسب چموش را باید شناخت و رام کرد.

وی در ادامه با بیان تفاوت تمدن با تکامل ادامه داد: ارزش‌گذاری‌ها بر مبنای جهان‌بینیِ متفاوت است و جهان‌بینی متفاوت چهارگانه‌ی بینش، نگرش، روش و کنش ما را کاملا تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح دوم آن با محوریت کتاب «آینه جادو، جلد یک» به همت موسسه مسیر و با همکاری باشگاه هنر پژوهان جوان در حال برگزاری است.

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما