سینما؛ به مثابه یک رسانه فراگیر فرهنگی
روز شنبه هفته جاری (۱ اردیبهشت)، اولین نشست از سطح سوم دوره مطالعاتی حیات اندیشه با سخنرانی دکتر وحید یامین‌پور برگزار شد

🔸روز شنبه هفته جاری (۱ اردیبهشت)، اولین نشست از سطح سوم دوره مطالعاتی حیات اندیشه با سخنرانی دکتر وحید یامین‌پور برگزار شد.

🔹در این نشست که با حضور مخاطبین گرامی همراه بود، دکتر یامین‌پور به تبیین و تشریح دو مقاله «کدام سینما؟» و «سینما هنر محض نیست» پرداخت و بعنوان مقدمه بحث خاطرنشان کرد: وقتی شهید آوینی وارد مباحث هنر می‌شود، ادبیاتش به شدت عرفانی می‌شود و از این ادبیات بصورت چشمگیری در پرداختن به این مباحث استفاده می‌کند.

🔸وی با اشاره به اینکه اغلب مردم بجای قوای عقلانی بیشتر در ساحت خیال زندگی می‌کنند، افزود: مردم عموما بیش از آنکه با قوای عقلانی خود زندگی کنند، با عالم خیال خود زندگی می‌کنند. انسان‌ها در این عالم [خیال] با امکاناتی که به آن‌ها می‌دهد نظیر ترکیب و تجزیه صورتهای مختلف و الهاماتی که از این عالم دریافت می‌کنند زندگی می‌کنند، می‌اندیشند، سلایقشان شکل می‌گیرد و … .

🔹رییس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی با طرح این سوال که «هنر و بیان هنری چیست؟» افزود: بیان هنری چیزی جز صورت‌های خیالی نیست و از این صورت‌های خیالی در بیان های علمی، فلسفی و … استفاده نمی‌کنیم. مخاطب نیز از طریق همین صورت‌های خیالی (مثل استعاره و مجاز در شعر) با اثر هنری ارتباط برقرار می‌کند و از آن لذت می‌برد. اگر تجربه مشترک بین هنرمند و مخاطب نباشد، مخاطب با اثر هنری ارتباط برقرار نمی‌کند و بدون توجه از کنار آن می‌گذرد. زبان هنر، زبان مشترک همه انسان‌ها در همه اقوام، نژادها و … است. مخاطب اثر هنری، سرشت و فطرت انسانی است.

🔸دکتر یامین پور در ادامه اشاره داشت: وقتی قلب هنرمند ملهم از حقایق ملکوتی است و این حقایق به زبان او نازل می‌شود و از طرق مختلف به یک اثر هنری تبدیل می‌شود، مخاطب این اثر هنری از طریق صورتهای خیالی به عالم هنرمند منتقل می‌شود و با او هم‌افق می‌شود.

🔹وی در ادامه افزود: بخشی که آوینی با عنوان سینمای جشنواره‌ای، سینمای آوانگارد، سینمای روشنفکری، سینمای هنری، سینمای مؤلف و … که تعابیر مختلف یکدیگر هستند از آن ذکر می‌کند، سینمای ما نمی‌داند؛ چرا که آن سینما چیزی را محاکات می‌کند که صرفا برآمده از عالم خیال و روان شخصی مؤلف و کارگردانش است. آوینی این سینما را متعهد به گفتن حقایق نمی‌داند و بیان می کند آنها نه تنها تعهدی به انفس ندارند بلکه تعهدی به آفاق و امور اجتماعی نیز ندارند.

🔸وی در پایان گفت: از نگاه آوینی، سینما باید خودش را یک رسانه فراگیر فرهنگی بداند تا همه مخاطبین را به سمت خود جذب کند.
این چیزی است که انقلاب از سینما انتظار دارد؛ سینما به مثابه یک رسانه فراگیر فرهنگی، نه یک هنر جشنواره‌ای که تبدیل به رسانه نشده است.

📌 حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح سه آن با محوریت کتاب «آینه جادو، جلد سوم» به همت موسسه مسیر و با همکاری باشگاه هنر پژوهان جوان در حال برگزاری است.

🆔 @massir_ir
🆔 @massiradmin

 

 

  • دانلود فایل صوتی جلسه از طریق لینک زیر امکان پذیر می باشد:

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما