سیدمرتضی آوینی؛ متفکر اثرگذار بر سینمای پس از انقلاب
روز شنبه هفته گذشته (۸ اردیبهشت)، دومین نشست از سطح سوم دوره مطالعاتی حیات اندیشه با سخنرانی حجت‌الاسلام حاج عباس محسنی برگزار شد

🔸روز شنبه هفته گذشته (۸ اردیبهشت)، دومین نشست از سطح سوم دوره مطالعاتی حیات اندیشه با سخنرانی حجت‌الاسلام حاج عباس محسنی برگزار شد.

🔹در این نشست که با حضور مخاطبین گرامی همراه بود، حجت‌الاسلام محسنی به تبیین و تشریح مقاله [و سخنرانی] «سینما، مخاطب» پرداخت و با بیان شرایط حاکم بر این سمینار و گروه‌های فکری حاضر در آن خاطرنشان کرد: آقای آوینی در این سمینار روش خود را روش سوال و جواب قرار می‌دهد و سعی می‌کند مسائل را بصورت سوال و جواب مطرح کند و سوالات را طوری مطرح می‌کند که به نحوی جهت‌گیری آقای آوینی را نشان می‌دهد. از یک جایی به بعد هم بعد طرح هر سوال، به آن پاسخ می‌دهد.

🔸وی با بیان اینکه فهم زندگی امروز نیازمند مطالعه تاریخ است و نباید درگیر مسائلی شویم که زمان آن گذشته است، ادامه داد: دعوای سینمای روشنفکری و سینمای هنری تقریبا گذشته است و در مطالعه این مقاله، آن قسمتی که به ماهیت سینما، روندهای حاکم بر آن، سیاست‌های حمایتی و هدایتی و … برمی‌گردد برای‌مان مفید و قابل استفاده است و نباید درگیر مسائل حاشیه‌ای شد.

🔹دبیر سابق دفتر نشر آثار سیدمرتضی آوینی افزود: آقای آوینی با مباحثی که در سه گانه آینه جادو و دیگر سخنرانی‌ها و مقالات حوزه سینما مطرح کرده، تأثیرات عمیقش را در روند سینمای پس از انقلاب گذاشته است. همچنین در بحث سینمای تجاری و هنری، تمام حرف آقای آوینی این است که این تقسیم‌بندی از ابتدا نادرست است و نباید با این نگاه، سینما را تفکیک کرد.

🔸وی با اشاره به چیستی سینمای روشنفکری و سینمای تجاری ادامه داد: در حوزه سینمای روشنفکری آقای آوینی مخالفتی با ساخت و فروش این فیلم‌ها ندارد و مخالفت ایشان پیرامون چرایی حمایت حاکمیت از این جریان است. همچنین وقتی آقای آوینی می‌گوید با سینمای تجاری مخالف است، منظورش فیلم پُرفروش نیست بلکه سینمایی است که غایتش تجارت است و همه چیز را فدای سود می‌کند و این لزوماً بدان معنا نیست که فیلم خوب نباید فروش داشته باشد.

🔹حجت الاسلام محسنی خاطرنشان کرد: آقای آوینی ناظر به سخن سینمای روشنفکری که می‌گوید باید مردم را تربیت کرد و از لحاظ فرهنگی رشد داد تا حرف ما روشنفکران را متوجه شوند، می‌گوید: بنده معتقدم مردم هم از لحاظ رشد فرهنگی و هم از لحاظ نزدیکی به فطرت از روشنفکران بالاترند و بنابراین رشد و آگاهی مردم توسط سینمای موجود ادعایی کاملا بی‌وجه است.

📌 حیات اندیشه، دوره مطالعاتی آثار شهید سیدمرتضی آوینی است که سطح سه آن با محوریت کتاب «آینه جادو، جلد سوم» به همت موسسه مسیر و با همکاری باشگاه هنر پژوهان جوان در حال برگزاری است.

🆔 @massir_ir
🆔 @massiradmin

 

 

  • دانلود فایل صوتی جلسه از طریق لینک زیر امکان پذیر می باشد:

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما