دیگران ۶ | روایت جام جهانی ۲۰۱۸؛ از تهران تا کازان
روایت‌های ناب نخبگانی از دنیای «دیگران» در آن سوی مرزها روایت ششم: روسیه

🔻روایت‌های ناب نخبگانی از دنیای «دیگران» در آن سوی مرزها
✅ روایت جام جهانی ۲۰۱۸؛ از تهران تا کازان

🔸میهمانان ششمین نشست «دیگران»، آقایان محمد دلاوری، سیدمرتضی فاطمی و سعید صدرائیان بودند که برای جام جهانی ۲۰۱۸ به کشور روسیه سفر کرده و تیم ملی فوتبال کشورمان را از نزدیک همراهی کرده بودند. این نشست صمیمی در روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۳تیرماه) با حضور و استقبال پرشور مخاطبین گرامی در کافه دید برگزار گردید.

🔹در ابتدا محمد دلاوری، مستندساز و فعال رسانه‌ای، با بیان اینکه سفر چند روزه به روسیه را نمی‌توان تجربه زیسته بر آن اطلاق کرد و صرفاً مشاهداتی عمومی بوده است، افزود: بسیاری از یافته‌های ما نیازمند بررسی دوباره است تا ببینیم این یافته‌ها حاکی از واقعیتِ روسیه است یا فقط یکبار اتفاق افتاده است. وی ادامه داد: روسیه کشوری است که عناصر حاکمیت براساس مدل کلاسیک آن طراحی شده است و به موضوع کشورداری بصورت حرفه‌ای نگاه می‌کند.

🔸وی خاطرنشان کرد: بعد از ورود به شهر نیز چیزی که خیلی جلب توجه می‌کرد، نشانه‌ای از همان رویکرد بود. یعنی با یک روسیه‌ای مواجه می‌شدیم که برخلاف تصور قبلی من چیز خیلی زیادی در معماری و فرهنگ و … از اروپا کم نداشت و در بعضی جاها حتی بیشتر هم داشت. مثلا اگه کسی ایستگاه اتوبوسی طراحی کرده، این را برای مدت ۴۰ ساله طراحی کرده و از مواد بسیار مقاومی استفاده کرده است. روسیه یک میراث خیلی خوبی نیز از گذشته داشت و همچنین یکدستی و یکرنگی خاصی که برآمده از نگاه بلند مدت بود نیز در آن مشهود بود.

🔹در ادامه سید مرتضی فاطمی، تهیه کننده و روزنامه‌نگار، با بیان اینکه سفرش به روسیه صرفاً برای تفریح بوده افزود: برداشت اولیه من از روسیه این بود که یک کشور بشدت امنیتی است ولی در بدو ورود خلاف آن ثابت شد. بنظرم اصلا نباید به دوران جام جهانی به عنوان یه تجربه زیسته و یک یافته نگاه کرد و خیلی بعید می‌دانم که روسیه‌ی زمان جام جهانی مثل روسیه‌ی ایام دیگر منظم و مرتب، غیر امنیتی و … باشد؛ بنابراین تا حدی زیادی بنظرم آمد که می‌تواند ظاهرسازی باشد.

🔸سعید صدرائیان، فعال رسانه‌ای و رئیس فرهنگسرای ابن‌سینا نیز افزود: سفر من به روسیه بر خلاف آقای فاطمی برای تفریح نبود. بلکه بیشتر بواسطه علاقه‌ و حوزه کاری‌ام و فضایی که در سفر وجود داشت، اولین کاری که کردم ایجاد کانال تلگرامی بود و در آن می‌نوشتم. بنظرم بعنوان مهم‌ترین نکته، باید عرض کنم که نگاه ما نسبت به روسیه و شوروی سابق به شدت تحت تأثیر هالیوود است. یعنی آن چیزی که برداشت ما از روسیه است بمعنای یک کشور امنیتی، بی‌نظم و … برای ما فعالان رسانه‌ای نیز متأثر از هالیوود بود. نکته دیگر اینکه من با یکی از دوستانم که در روسیه است صحبت می‌کردم می‌گفت اینجا همه چیز پلکانی تغییر می‌کند، مثل سیگار کشیدن یا مشروب خوردن. این تغییر پله پله در نوع خودش مهم و قابل توجه است.

🔹«دیگران» سلسله نشست هایی است که به همت کارگروه بین‌الملل مؤسسه مسیر، در راستای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ضرورت آشنایی با دیگر کشورها، به ویژه از منظر فرهنگی برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما