گزارش موکب فرهنگی رسانه‌ای «الی الحسین»
گزارش فعالیت‌های موکب در ایام اربعین سال 1440

مؤسسه پژوهشی، آموزشی و رسانه‌ای مسیر، در راستای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی و متناسب با توانمندی خود، اقدام به طراحی و اجرای «موکب فرهنگی رسانه‌ای الی الحسین» نمود. این موکب در چهارمین سال پیاپی و در ایام اربعین ۱۴۴۰، در شهر مقدس کربلا برپا گردید.

اهم فعالیت‌های موکب در اربعین سال جاری را می‌توان در سه بخش دسته‌بندی کرد:

  1. برنامه‌های فرهنگی
  2. فعالیت‌های رسانه‌ای
  3. پذیرایی و خدمت به زائرین

 

موکب ده روز پیش از اربعین حسینی، گروهی را برای راه‌اندازی و برگزاری فعالیت‌های پیش‌بینی‌شده موکب الی الحسین عازم عراق کرد. این گروه شامل ۵۰ خادم آقا و ۱۰ خادم خانم بود که در بخش‌های مختلف موکب اعم از تدارکات و پشتیبانی، فرهنگی، اسکان، امانات، بهداری، آشپزخانه، چایخانه، آتلیه عکاسی و … مشغول به خدمت بودند.

 

| فعالیت‌های موکب

  1. برنامه‌های فرهنگی: این بخش شامل فضا سازی و سیاهپوش کردن موکب، اقامه نماز جماعت، برگزاری هیأت، حلقه‌های معرفتی، بیان احکام شرعی و تصحیح قرائت نماز، قرائت زیارت عاشورا پیش از اذان مغرب، ارائه گزارش تصویری از موکب در تابلوهای فرهنگی تعبیه شده، آتلیه عکس زائر (که از هر زائر یک عکس گرفته می‌شد و بصورت رایگان چاپ و به وی اهدا می‌شد) و … می‌باشد.
  2. فعالیت‌های رسانه‌ای: شامل تهیه گزارش تصویری روزانه از فعالیت‌های موکب، زائران و خادمان، بارگذاری عکس‌ها و کلیپ‌های تولید شده در پیج موکب، پخش تیزرهای تولید شده توسط موکب در شبکه‌های سیما، تهیه مستند گزارشی از فعالیت‌های موکب الی الحسین و … .
  3. پذیرایی و خدمت به زائرین: این بخش شامل اسکان زائرین، غرفه امانات (جهت امانتداری از وسایل زائران)، بهداری، بخش شستشوی لباس، آشپزخانه، چایخانه و … بوده است که متناسب با وظایف خود به ارائه خدمات به زائران اباعبدالله الحسین پرداخته‌اند.

موکب «الی الحسین» در سال جاری بمدت ۱۲ روز در ایام اربعین (۱۰ روز قبل از اربعین و ۲ روز بعد از آن) برقرار و به زائرین خدمت‌رسانی کرده است. در این ایام، موکب در هر وعده غذایی اقدام به پخت حدود ۱۰۰۰ غذا نموده و در بین راه و میان زائران اسکان داده شده توزیع کرده است. پخت و توزیع حدود ۲۴ هزار پرس غذای گرم از اقدامات ویژه موکب در پذیرایی از زائران حضرت سیدالشهدا در اربعین سال جاری می‌باشد.

برنامه اسکان به این نحو بود که زائرین می‌بایست تا قبل از ساعت ۱۴ هر روز از طریق تماس با شماره اعلام شده و یا ارسال پیام، جای خود را برای اسکان شب رزرو می‌کرند. لازم به ذکر است کمترین میزان اسکان زائران مربوط به شب اول با تعداد ۱۵۰ نفر و بیشترین میزان ۷۰۰ نفر بوده است که در مجموع، موکب توفیق میزبانی، اسکان و پذیرایی از حدود ۷ هزار زائر را در این ایام داشته است. این آمار جدای از اسکان موقت و چند ساعته می‌باشد که زائران برای اقامه نماز، رفع خستگی و صرف ناهار به موکب مراجعه کرده‌اند. همچنین علاوه بر زوار ایرانی، زائرانی از کشورهای پاکستان، هند و عراق نیز مهمان موکب الی الحسین بوده‌اند.

از دیگر فعالیت‌های موکب «الی الحسین» در مناسبت‌های دیگر می‌توان به توزیع شیرینی و شربت در جوار حرم امام حسین (ع) در ایام با سعادت نیمه شعبان اشاره نمود.

در ضمن، گزارش تصویری فعالیت‌های موکب در کانال بله و پیج اینستاگرام موکب «الی الحسین» به نشانی @ela_alhosein بارگذاری شده و مخاطبین گرامی می‌توانند جهت مشاهده عکس‌ها و فیلم‌ها به آن مراجعه نمایند.

گفتنی است موکب «الی الحسین» کاملاً مردمی بوده و تحت حمایت هیچ سازمان یا نهاد دولتی یا غیردولتی، اعم از حمایت مالی یا نیروی اجرایی و … نمی‌باشد.

***

در پایان، امیدواریم که این تلاش‌های کوچک، مورد رضایت اهل‌بیت به ویژه حضرت سیدالشهدا علیهم‌السلام قرار گیرد؛ ان‌شاءالله…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما