تنها فیسبوک شبکه اجتماعی واقعی است
روز چهارشنبه هفته گذشته (۱۴ آذر) دومین نشست از حلقه میم با حضور جناب آقای مرتضی منتظری مقدم برگزار شد

🔹در این نشست که با حضور مخاطبین گرامی همراه بود، آقای منتظری مقدم به تشریح مقاله «مخترعِ لایک دلتنگ دورانی است که اینترنت وجود نداشت» از پل لوئیس پرداخت.

🔸وی در ابتدای جلسه بیان کرد: در حقیقت تنها #فیسبوک شبکه اجتماعی واقعی است که از رونق افتاده است. نرم افزارهایی چون اینستاگرام، توئیتر و … همگی با هم نسبت به فیسبوک فاصله زیادی دارند. در بیشتر تحلیل‌هایی هم که وجود دارد و حرف‌هایی که زده می‌شود، منظور از #شبکه‌های_اجتماعی فیسبوک است.

🔹 سردبیر سایت و فصلنامه #ترجمان درباره ایده اصلی مقاله اظهار داشت: مهندسان سیلیکون‌ولی و کسانی که دنیای #تکنولوژی را درست کردند، در آن تشکیک کرده‌اند و این جریان محدود به یکی دو نفر نیست.

🔸 او در پاسخ به سؤال یکی از حضار که «چرا این افراد به چنین نتیجه‌ای رسیدند؟» گفت: به نظر می‌رسد که به یک آگاهی دست پیدا کردند. نکته قابل توجه نسبت به این افراد این است که اینان هیچ گاه جزء بنیان‌گذاران و مدیران ارشد شرکت‌های تکنولوژیک نیستند؛ هرچند که بی تردید افرادی تاثیرگذار هستند.

🔹 وی ادامه داد: این شورش علیه #شبکه‌های_اجتماعی و حلقه‌های بازخوردی است که ایجاد می‌کنند. چنین افرادی معتقدند که این شبکه‌ها دارند ما را معتاد می‌کنند. همچنین قوای شناختی ما را تحلیل می‌برند و از نواقص و ضعف‌های روانشناختی ما سوء استفاده می‌کنند تا ما را تحت تأثیر قرار دهند. اینان می گویند شبکه‌های اجتماعی در سطح کلان‌تر از حوزه‌هایی که ما برایشان قائل هستیم پای را فراتر گذاشته، تأثیرات اجتماعی و سیاسی دارند و #دموکراسی را تهدید می‌کنند.

🔸 او در پایان با اشاره به مفهوم «اقتصاد توجه» اظهار داشت: نکته مهم این متن همان بحث #اقتصاد_توجه است. این مفهوم بر نحوه تعامل ما با شبکه‌های اجتماعی و نحوه گسترش شبکه‌های اجتماعی و ورودش به زندگی ما تأثیر می‌گذارد.

 

 

 

 

 

 

 

دانلود صوت نشست دوم حلقه میم ۱ از طریق لینک زیر امکان پذیر می‌باشد:

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما