سلبریتی‌ها پا جای پای دین گذاشته‌اند
روز پنج شنبه هفته گذشته (۲۰ دی) اولین نشست از حلقه میم ۲ با حضور دکتر احسان شاه قاسمی برگزار شد.

🔹در این نشست که با حضور مخاطبین گرامی همراه بود، دکتر شاه قاسمی به تشریح فصل اول از کتاب «خدایان بدکردار: پرستش سلبریتی‌ها» پرداخت.

🔸وی در ابتدای جلسه بیان کرد: فضای مجازی بسیاری از اتفاقات را همراه خود ‌آورده است. عده‌ای درباره کلیپی که از اتفاق سیرجان پخش شد، می‌گویند تقصیر فضای مجازی نیست. اگر فضای مجازی را مقصر ندانیم پس تقصیر چه کسی بوده است؟ هرچند به خودی خود تقصیر فضای مجازی نیست. اِشکال از آنجاست که برای دختر پانزده ساله تلفن همراه می‌خریم.

🔹 عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به نظر یکی از حضار مبنی بر اینکه «چنین اتفاقاتی از واقعیت‌های جامعه ما است و پیش از این هم وجود داشته ولی دیده نمی‌شده است» اظهار داشت: چنین اتفاقاتی در زمان ما نیز وجود خارجی داشت ولی بسیار متفاوت بود. این ابزار نه تنها مدل آن‌ها را عوض کرده بلکه باعث تغییر زیرساخت‌های تفکر ما هم شده است.

🔸 وی ادامه داد: به نظر می‌رسد سلبریتی‌ها جای دین را گرفته‌اند. افراد، هم برایشان مراسم می‌گیرند، هم عکس‌های این‌ها را همراهشان دارند و هم هرجا که این افراد بروند برای زیارتشان می‌روند!

🔹 دکتر شاه قاسمی اضافه کرد: انسان به معنویت نیاز دارد و معنویت امری نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. علاوه بر این به دلایل مختلف دین‌گرایی در جامعه ما افول کرده است. از طرفی افراد نمی‌خواهند دین‌مدار باشند و از طرف دیگر نمی‌توانند نیازشان به معنویت را سرکوب کنند؛ لذا آن را به شیوه‌های جدید ارضاء می‌کنند.

🔸 او در ادامه ضمن توضیح مفهوم «پرستش سلبریتی‌ها» گفت: این پرستش به معنای سنتی آن نیست؛ چرا که هرگاه سلبریتی کنترل خود را از دست می‌دهد و دست به رفتاری ناپسند می‌زند، این پرستش از میان می‌رود. در نتیجه این پرستش جدی نیست و خودِ افراد نسبت به عدم جدیت آن آگاه‌اند.

🔹 او در پایان خاطر نشان کرد: برای مقابله با سلبریتی‌ها چند کار باید انجام داد. در وهله اول اینکه آن‌ها را تکثیر و سلبریتی بودن را از انحصار تعدادی محدود خارج کنیم؛ چرا که آن‌ها آدم‌های خودخواهی هستند و همدیگر را تخریب می‌کنند. دوم در مورد این افراد مطالعه کنیم. سوم این است که مطالعات انتقادی را درباره این‌ها تقویت کنیم. چهارم اینکه برای بچه‌هایمان که زیر هجده سال هستند گوشی نخریم. در پایان از لحاظ قانونی برایشان استثناء قائل نشویم و اگر خلافی مرتکب شدند آن‌ها را مجازات کنیم.

 

 

دانلود پادکست‌های نشست اول حلقه میم ۲ از طریق لینک زیر امکان پذیر می‌باشد:

 

سلبریتی‌ها و Bradley Effect

 

برای مقابله با سلبریتی‌ها چه کار باید کرد؟

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما