جامعه‌شناسان سلبریتی را یک کالا می‌دانند
روز گذشته (۴ بهمن‌ماه) سومین نشست از حلقه میم ۲ با حضور جناب آقای حسین حق‌پناه برگزار شد.

🔹 در این نشست که با حضور مخاطبین گرامی همراه بود، آقای حق‌پناه به تشریح مقاله «جامعه‌شناسی سلبریتی» از کری او. فریس و چند مقاله دیگر پرداخت.

🔸 وی در ابتدای جلسه بیان کرد: جالب است که لفظ ستاره و سوپراستار در رسانه با ستاره از نگاه نجوم شباهت‌هایی دارند. ما در آسمان ستاره‌هایی داریم که نورشان میلیون‌ها سال بعد به ما می‌رسد و این اتفاق در فضای واقعی هم وجود دارد؛یعنی در جامعه ستاره‌هایی داریم که از ما دور هستند و حتی ممکن است سال‌ها پیش خاموش شده باشند ولی هنوز نورشان به ما می‌رسد. شباهت دیگر، این است که در ستاره شناسی می‌گویند هرچقدر نور یک ستاره بیشتر باشد، عمرش کوتاه‌تر است و گاهی این اتفاق در فضای حقیقی هم می‌افتد.

🔹 آقای حق‌پناه در توضیح «نظریه منزلت اجتماعی ماکس وبر» اظهار داشت: وبر در نظریه منزلت و گروه‌های منزلت خود به گونه‌ای به بحث سلبریتی‌ها پرداخته است. وبر کاریزما را یکی از عوامل دخیل در منزلت می‌داند و به نفوذ کاریزماتیک اشاره می‌کند. کلیدواژه کاریزما و کلیدواژه منزلت اجتماعی بسیار به آنچه که امروزه از فضای سلبریتی‌ها در نظر داریم، شباهت دارد. سلبریتی‌ها به مدد بازنمایی رسانه‌ای، خود را به ویژگی‌های یک شخصیت کاریزماتیک نزدیک می‌کنند؛ با وجود اینکه آن ویژگی‌ها را در فضای حقیقی ندارند.

🔸 او افزود: باید به این نکته توجه کرد که همه گروه‌های منزلتی با دوام نیستند و اتفاقا سلبریتی‌ها جزء گروه بدون دوام آن هستند. این یکی دیگر از شباهت‌های سلبریتی‌ها با ستاره به معنای نجومی آن است. گاهی سلبریتی‌ها مثل یک ستاره و شهاب‌سنگ می‌درخشند و محو می‌شوند و دوام زیادی ندارند.

🔹 وی خاطرنشان کرد: بخشی از جامعه شناسی به سلبریتی‌ها با چشم آسیب‌شناسی می‌نگرد و براساس آن سلبریتی‌ها را افراد منفوری می‎‌داند. بر مبنای این رویکرد سلبریتی بودن در یک جامعه لزوماً به معنای این نیست که آن فرد در مقایسه با میانگین افراد جامعه از استعداد و مهارت خاصی برخوردار است. این شهرت فقط به این معنا است که یک نفر به شکلی موفقیت‌آمیزتر بسته‌بندی شده، تبلیغ شده و افراد تشنه را جذب خود کرده است.

🔸 حسین حق‌پناه گفت: نگاه دیگری که جامعه‌شناسان به سلبریتی‌ها دارند، بحث کالایی‌شدن فرهنگ و سلبرتی به مثابه کالا است. منظور از این نکته این است که سلبریتی یک کالا است و توسط تولیدکننده‌ای ساخته، توزیع و فروخته و از آن طرف خرید و مصرف می‌شود. همچنان که در بازاریابی امروزی معتقدند برای فروش یک کالا باید بازار را با آن وفق داد، سلبریتی هم باید برای مخاطب ذائقه بسازد و از اینجا بحث سلبریتیزه‌شدن فرهنگ شروع می‌شود.

🔹 او در پایان ضمن توضیح اینکه «چرا فرهنگ به سمت سلبریتیزه‌شدن می‌رود؟» گفت: سه اتفاق در جامعه افتاده است که منجر به سلبریتیزه‌شدن فرهنگ می‌شود. اول اینکه همه چیز کالایی شده است. در فعالیت‌های فرهنگی محتاج سلبریتی شده‌ایم و باید با آن‌ها معامله کنیم تا کالایمان را بفروشیم. دومی شخصی‌شدنِ خیلی اتفاقات، از جمله رسانه‌ها است. منظور از شخصی‌شدن این است که هرکاری را می‌توان شخصی و سفارشی کرد. اساساً در گذشته الگو پیدا کردن، تقلید کردن و توجه کردن فرآیندی اجتماعی بوده است و مدت کوتاهی است که من می‌توانم انتخاب کنم چه کسی الگویم باشد.

🔸 وی اضافه کرد: سومین فرآیند این است که همه چیز رسانه‌ای شده است و دیده می‌شود. در نتیجه در دنیایی که همه چیز باید دیده شود، فردی که بیشتر دیده می‌شود به شهرت می‌رسد و سلبریتی‌ها راحت‌تر و به قیمت پایین‌تری دیده می‌شوند. سه اتفاق هم درون فرآیند سلبریتیزه‌شدن می‌افتد. اولین مورد دموکراتیزه‌شدن است. یعنی امکان سلبریتی‌شدن برای همه افراد وجود دارد. دو مورد دیگر هم گوناگون‌شدن و قابلیت انتقال است.

🌎 massir.ir
🆔 @massir_resane
🆔 @massiradmin

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما