عمیق‌ترین تأثیر فرهنگ شهرت بر جامعه، تأثیر بر هویت است
پنج‌شنبه گذشته (۱۸ بهمن‌ماه) آخرین نشست از حلقه میم ۲ با حضور جناب آقای حسین حق‌پناه برگزار شد.

🔹 در این نشست که با حضور مخاطبین گرامی همراه بود، آقای حق‌پناه به تشریح مقالات «سلبریتی‌ها به چه درد می‌خورند؟» از تیموتی کالفیلد و «شاید سلبریتی‌ها زندگی‌تان را پر کرده باشند، ولی دوستتان نیستند» از جورج مونبیو پرداخت.

🔸 وی در ابتدای جلسه بیان کرد: در طول تاریخ، افراد مشهور بخشی از نمای فرهنگی جامعه بوده‌اند و ما فرهنگ و تاریخ ایران را با افراد مشهورش به یاد می‌آوریم. نکته جالب و البته وحشتناک این است که آیا واقعاً قرار است در آینده، جامعه ما را با افراد مشهوری که الآن وجود دارند، بشناسند؟ فرهنگ شهرت باعث شد کسانی به عنوان نمای فرهنگی جامعه معرفی شوند که افراد شاخصی نیستند.

🔹 آقای حق‌پناه در توضیح «تأثیرات فرهنگ شهرت بر جامعه» اظهار داشت: شاید عمیق‌ترین و مرگبارترین تاثیری که فرهنگ شهرت بر جامعه گذاشته است تأثیر بر هویت باشد و این یعنی تأثیر بر درک ما از خودمان در جهان هستی. یافته‌های علمی هم این تأثیر را تأیید می‌کند و آن را، مخصوصاً در نوجوانان، تأثیر در جایگاه ارزش‌های غایی و ذاتی برمی‌شمرد.

🔸 او افزود: این تأثیر وقتی نمود پیدا می‌کند که می‌خواهیم به سؤال من کیستم و چه کسی باید باشم پاسخ دهیم. در این زمان شهرت یکی از قطعات اصلی پازل زندگی ما می‌شود؛ به طوری که در پاسخ می‌گوییم «من آدمی هستم که باید مشهور شود نه آدمی که باید موفق باشد».

🔹 وی ضمن برشمردن تفاوت‌های عمل کردن (Act) و به اجرا درآوردن (Celebrate) خاطرنشان کرد: سلبریتی از فعل Celebrate منشعب شده است و به معنای اجرا کردن چیزی است و نه انجام دادن آن. این یکی از وجوه ممیزه سلبریتی‌ها با افراد مشهور غیرسلبریتی است. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به مدد رسانه‌های اجتماعی، خیلی مهم نیست ما پولدر هستیم یا نه، نیکوکار هستیم یا نه و …؛ بلکه کافی است آن را به نمایش بگذاریم و اجرا کنیم. سلبریتی احتیاج به تظاهر دارد؛ نه عمل.

🔸 حسین حق‌پناه گفت: آدم‌ها تا یک زمانی به دنبال موفقیت بودند و شهرت به عنوان پیامد موفقیت از پی آن می‌آمد ولی الآن به نظر می‌رسد آدم‌ها به دنبال شهرت هستند و یکی از پیامدهای قطعی شهرت را موفقیت می‌دانند.

🔹 او در پایان گفت: تأثیر سلبریتی‌ها و فرهنگ شهرت در هویت افراد، بیشتر در سبک زندگی آن‌ها نمود پیدا می‌کند. تعریف سبک زندگی الگوی عینی ذائقه است و از آن با عنوان بخش عینی فرهنگ یاد می‌کنند. سلبریتی‌ها را می‌توان بهترین افراد برای شکل دادن این سبک زندگی دانست؛ چرا که هم بی‌دوام و با تنوع بالا هستند و هم نمادی از موفقیت به حساب می‌آیند. این زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم آدم‌ها اساسا به دنبال موفقیت و خوشبختی هستند. در فرهنگ شهرت موفقیت فقط در ثروت و شهرت خلاصه می‌شود.

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما