سید عباس سیدابراهیمی، در این کتاب که یکی از کتب جامع پیرامون زندگی سید مرتضی آوینی است، با روایتی داستانی، اما مستند و با استفاده از خاطرات و گفت‌وگوهای افرادی که با این اندیشمند و هنرمند برجسته انقلاب اسلامی مرتبط بوده‌اند، زوایای مختلف زندگی او را به رشته تحریر درآورده است.

در بخشی از مقدمه نویسنده می‌خواهیم: «جُدا از خاطراتِ دورِ کودکی و فیلم‌های روایت فتحی که شب جمعه‌ها همه را میخ‏کوبِ تلویزیون می‌کرد و ازشان اشک می‌گرفت، جدا از چهره گیرای مرتضی آوینی که از نوجوانی ما را شیفته خود کرده، جدا از آینه جادوی او که فتح بابِ همه ما بوده است در ورود به هنر انقلابی، جدا از موسیقیِ سحرآمیز روایت فتح که با تمام سادگی‌اش دل انسان را می‌لرزاند، آنچه به طور مشخص به این کتاب مربوط می‌شود را اسفند ۱۳۹۰ شروع کردم.

اولش قرار بود که یک تحقیق کوتاه و جمع و جور باشد در مورد شخصیت فکری و فرهنگیِ مرتضی آوینی. دنبال کتابی بودم که در آن، کسی مبتنی بر یک تحقیق جامع همه زندگیِ آوینی را روی دایره ریخته باشد، اما نبود. بعدها فهمیدم که برای خیلی شخصیت‌های مهمِ دیگر هم این اتفاق نیفتاده است. غصه‌ام شد. به سرم زد که این کار را انجام دهم.

اولش به هر کسی که می‌گفتم می‌خواهم چنین کاری را انجام دهم جدی نمی‌گرفت. حتی بعضی‌ها تا همین آخرش هم جدی نگرفتند. بماند. تحقیقاتم حدود یک سالی طول کشید. خیلی سخت بود، چون تقریباً از صفر شروع کرده بودم و کم‌کم باید همه آن‌هایی را که به مرتضی ربطی داشتند پیدا می‌کردم. نکته‌ای که کار را سخت‌تر می‌کرد آن بود که عده‌ای از نزدیکان آوینی حتی حاضر نبودند اندک صحبتی از او بکنند. نه تنها با من، که در این بیست سالِ بعد از شهادت مرتضی تقریباً با هیچ‌کس. هیچ‌کس یعنی آن کسی که بعداً بخواهد نتایجِ گفتگویش را جوری منتشر کند.

همسر مرتضی، دخترانش، پسرش، برادرانش، خواهرش، پدرش، شوهر خواهرش که دوست نزدیکش هم بوده، پسردایی و دختردایی‌اش، بعضی از همکاران نزدیکش و…. و این کار را بسیار سخت می‌کرد. اما خیلی‌ها هم بودند که یا قبلاً صحبت‌هایشان منتشر شده بود و یا فرصت گفت‌وگو را در اختیار من گذاشتند…»

چاپ دوم این کتاب، در ۳۶۶ صفحه و با قیمت ۱۳.۰۰۰ تومان توسط نشر معارف و با حمایت موسسه مسیر در اختیار اهالی فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی قرار گرفته است. برای خرید به صورت اینترنتی میتوانید بر روی عکس زیر کلیک کنید:

شابک: ۷-۶۹۶-۵۳۱-۹۶۴-۹۷۸