عصری با کتاب «زندگی زیباست»
برنامه عصری با کتاب ویژه کتاب «زندگی زیباست» نوشته سیدعباس سیدابراهیمی که روایتی از زندگی شهید سیدمرتضی آوینی است در خبرگزاری فارس برگزار شد...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برنامه عصری با کتاب ویژه کتاب «زندگی زیباست» نوشته سیدعباس سیدابراهیمی که روایتی از زندگی شهید سیدمرتضی آوینی است در خبرگزاری فارس برگزار شد.

*۱۸۰۰ ساعت تحقیق برای تالیف یک کتاب

سیداحمد موسوی مدیر موسسه مسیر که این کتاب حاصل پژوهش این موسسه است، گفت: برای تولید این کتاب اتفاق متفاوتی رقم خورد. زیرا از ابتدا بنای تالیف کتاب نداشتیم و پژوهشی پیرامون سیدمرتضی آوینی انجام می‌دادیم که منجر به تالیف کتاب شد.

 

 

وی افزود:‌ اما روش تالیف این کتاب تبدیل به یک الگو برای تولید کتاب شد و ما در این روش سعی کردیم که خروجی را محدود نکنیم و اطلاعات را گردآوری کنیم و بعد به خروجی آن بیاندیشیم. این کتاب در طول ۲ سال و بیش از ۱۸۰۰ ساعت تحقیق با اسناد و مدارکی در ارتباط با شهید آوینی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

*نوشتن سفر درونی آوینی، یک شیرمرد می‌خواهد

علیرضا امینی در بخش دیگری از این نشست گفت: نحوه روایتگری ۲۰سالی است که در ایران رایج شده و کتاب «زندگی زیباست » نیز دارای یک نوع روایت ویژه خودش است. این مدل کتاب نوشتن نه داستان است و نه تاریخ شفاهی؛ در حقیقت نه هیچکدام از این دو است و نه این دو.

 

 

وی افزود: درج منبع و پانوشت در پایان هر صفحه می‌تواند به مستند بودن کتاب کمک کند که در این کتاب دیده نمی‌شود. این کتاب در نظر دارد شبکه ارتباطی آوینی را کشف کند که به نظرم از این لحاظ خوب از کار درآمده است.

امینی در پایان گفت: آوینی بعد از اینکه دست نوشته‌های خود را سوزاند شهید شد و ۱۵ سال بعد از این اتفاق یک سفر درونی برای آوینی رخ می‌دهد که یک شیرمرد می‌خواهد تا بتواند این سفر درونی آوینی را کتاب کند.

*آوینی بر اساس حکمت در مسائل انقلاب ورود می‌کرد

سیدعباس سیدابراهیمی در پایان این مراسم گفت: از آنجا که آشنایی من با سید شهیدان اهل قلم با کتاب آینه جادو او بود، به خاطر یک تحقیق مدرسه‌ای اولین مواجهه جدی خود را با آوینی داشتم. بعد از آن با کسی روبه‌رو شدم که حکمت برایش اصل است و بر اساس این اصل در سایر مسائل انقلاب ورود می‌کند.

 

 

وی افزود: هر قدر جلوتر می‌رفتم این اصل برایم تصویب می‌شد و متوجه شخصیت چند بعدی آوینی می‌شدم. در مورد آوینی برخلاف سایر افراد کتابی با عنوان زندگی‌نامه وجود نداشت. سراغ هر کسی بخواهیم برویم به کتاب زندگی‌نامه آن فرد رجوع می‌کنیم. از همین رو خواستم کار تاریخی کنم تا آیندگان در مورد این شخصیت بیشتر بدانند.

*جذابیت، گمشده جبهه انقلاب است

نویسنده کتاب «زندگی زیباست » گفت:‌ جذابیت گمشده فعالیت‌های جبهه انقلاب است. از همین رو این کتاب را با این نگاه نوشتم که همه مخاطب آن شوند، در حالی که معمولا تصور می‌شود فضای جبهه انقلاب باید نخبگانی باشد.

سیدابراهیمی در پایان گفت: اطلاعات زیادی در مورد ۳۱ سال ابتدایی زندگی آوینی وجود ندارد. زیرا خانواده و آنهایی که او را در آن دوران درک کرده‌اند کمتر حرف می‌زنند. از آنجا که آوینی در قالب جا نمی‌گیرد، هر کس از زاویه دید خود به آوینی می‌نگرد. از همین رو اظهار نظرها در مورد او متفاوت است.

 

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما