نشست اول «درآمدی بر مسئله‌شناسی فرهنگی» برگزار شد
نخستین نشست با حضور دکتر سینا کلهر، مدیر دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد...

نخستین نشست از سلسه نشست‌های «درآمدی بر مسئله‌شناسی فرهنگی» سه‌شنبه ۱۴ مهرماه و با سخنرانی دکتر سینا کلهر، مدیر دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دفتر مؤسسه مسیر و با حضور جمعی از دانشجویان و کارشناسان حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی برگزار شد.

در این نشست، دکتر کلهر با تعریف مسئله سخنان خود را آغاز کرد و با رد این نگاه که مسئله، لزوماً امری پنهان و ریشه‌ای است بیان کرد: این نگاه باعث رها کردن سطح رویین مشکلات می‌شود. ضمن اینکه یافتن ریشه‌ها، بسیار زمان‌بر است و همین امر شکست بسیاری از سیاست‌ها را در پی خواهد داشت. اساساً با این نگاه به مسئله، به پدیده‌ای ارجاع داده می‌شود که آن‌قدر بزرگ است که دیگر قابل سیاست‌گذاری نخواهد بود. بنابراین، مسئله در نگاه ما، رویین‌ترین لایه حیات اجتماعی است.

در ادامه، ایشان به منابع شناخت مسائل پرداختند و تجربه زیسته مدیر، نظر خبرگان و نخبگان اجتماعی، مقامات سیاسی و آمار معتبر مراکز تخصصی را از جمله مهم‌ترین منابع شناخت و احصاء مسائل معرفی کردند. چرایی اهمیت مسئله شناسی، موضوع دیگری بود که به آن پرداختند.

مدیر دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن مطرح کردن اولویت‌بندی مسائل به عنوان مهم‌ترین بخش مسئله شناسی و غایت آن، در ادامه افزود: اولویت با مسائلی است که موجودیت جامعه را تهدید می‌کند، اما چگونه می‌توان این مسائل را پیدا کرد؟ مسئله فرهنگی، نشأت گرفته از یک موقعیت تنازع و جنگ است؛ جنگ بین دو ارزش و یا گفتمان. در حوزه فرهنگ، مسئله زمانی ایجاد می‌شود که دو گفتار نزاع می‌کنند و یکی نمی‌تواند بر دیگری غلبه کند. برخی موضوعات بیشتر مورد تنازع هستند، مانند پوشش و ازدواج؛ اما برخی موضوعات مانند خداباوری آن‌قدر قدرتمند است که کمتر محل نزاع قرار می‌گیرد. بر اساس بیشترین محل نزاع است که مسئله‎ای در اولویت قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، دالی باید نجات پیدا کند که در خطر معنازدایی است. اما چاره‌اندیشی برای این مسئله، شروع بحث دیگری در سیاست‌گذاری است.

در انتهای نشست و پس از پایان مباحث، دکتر کلهر در پاسخ به نقد یکی از حاضران از تعریف بیان شده از مسئله، گفت: پرسش مسئله شناسی، چیستی است و نباید سراغ ریشه‌ها رفت. همچنین در پاسخ به نقد منفعل و پسینی بودن این روش بیان کرد که وقتی یک دال را تقویت و تثبیت می‌کنید، یک کار فعالانه‌ای انجام داده‌اید.

نخستین گام در فرایند سیاست‌گذاری فرهنگی، شناخت مسائل و اولویت‌بندی آن‌هاست. این مسائل باید بر اساس یک الگوی مشخص و ناظر بر نیازهای واقعی جامعه اسلامی استخراج شود. از آنجا که بر اساس این نظام مسائل و اولویت‌بندی آن‌هاست که پژوهش‌ها و فعالیت‌های علمی در حوزه فرهنگ جهت‌دهی می‌شود و به تصمیم و سیاست می‌انجامد و از انباشت این مسائل و پاسخ‌ها و نظام‌مند کردن آن‌هاست که می‌توان به الگوی تمدن نوین اسلامی-ایرانی دست یافت، این مرحله از فرایند سیاست‌گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در همین راستا و در جهت تبیین اهمیت این مسئله، «پژوهشکده مجازی سیاست‌گذاری فرهنگی» با همکاری «مؤسسه مسیر» اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های درآمدی بر مسئله‌شناسی، با حضور اساتید و فعالان حوزه‌های مختلف فرهنگ نموده است.

photo_2015-10-10_07-48-31-.Web

photo_2015-10-10_07-48-48-.Web

photo_2015-10-10_07-51-06-.Web

دیدگاه شما

نام:

پست الکترونیک:

متن:

با ما همراه شوید
.
عضویت در سامانه ها
اگر فقط تمایل به پیگیری فعالیت های ما از طریق رایانامه و پیامک دارید، این قسمت را تکمیل نمایید.

بــهــبــود رونـــد هــا
مدیریت نشر و توزیع محصولات با توجه به ذائقه و نیاز شما از اهداف موسسه مسیر است، اگر تمایل دارید با تکمیل این قسمت به ما در انجام هرچه بهتر این کار یاری دهید.
از کدام محصولات ما استفاده کرده اید؟
کتاب مسیرکتاب مسیر2فلش کارت های مسیرپرونده های راهبردیحلقه های تجربهداده نماکلیپ های تصویریمستند های صوتی
کدام محصول آینده موسسه مسیر مورد نیاز شماست؟
سایت سیر های مطالعاتیمجله راهبردی
چه پیشنهاداتی برای محصولات و روند موسسه مسیر دارید؟

عضویت در سامانه ها

ثبت اطلاعات یا درخواست همکاری با موسسه مسیر

می خواهم با شما همکار شوم
با ما همکار شوید
.
اطلاعات شخصی
وضعیت تأهل: متأهلمجرد

اطلاعات تماس

اطلاعات تحصیلی

ســوابــق فعالیت‌ها

ثبت پیشنهاد همکاری
تماس با ما

نام شما (الزامی)

آدرس پست الکترونیکی شما (الزامی)

موضوع

پیام شما